Twitter Facebook Delicious Digg Stumbleupon Favorites More

Ağaç Ev Sohbetleri-6

Ağaç Ev Sohbetleri-6
Bu haftanın tartışma konusu;  Söz, nişan, çeyiz alışverişi, kına gecesi, fotoğraf çekimleri, düğün salonları ve hepsinin arkasındaki şatafat düşkünlüğü… Ülkemizdeki düğün adetleri hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizin hayalinizdeki düğün nasıldır? 

Evli ve 2 çocuk babası biri olarak bu konuya benzer bir yazıyı birkaç ay önce kaleme almış ve tecrübelerimi paylaşmıştım. Evlilik üzerine tecrübe aktarımı yaptığım bu yazı özellikle bekar arkadaşlar için genel bir bilgilendirme olarak da ele alınabilir. Yazıma ulaşmak için tıklayınız.

Aslında soruda da belirtildiği gibi düğünler artık düğün olmaktan çıktı, artık tek amaç şatafat ve gösteriş. Hele “Adet” adı altında sonradan ortaya çıkan maddi külfet oluşturan saçma isteklere çok kızıyorum. Oysa ki düğün yapmanın en önemli amaçlarından bir tanesi de düğün sahibine maddi olarak destek olmak. Bu iş artık destekten çok köstek olmaya doğru hızlıca gidiyor. Ve yolun daha başında iç huzursuzluklar baş gösteriyor.

Herkes herşeyin en güzelini ister. Keşke böyle bir imkan olsa ama yok. Birileri yatlarda, çok yıldızlı otellerde, lüks mekanlarda düğün yaparken birileri de sadece bir Evet-Hayır la bu işi bitirmek zorundadır. 

Beş yıldır hiç kullanmadığım, dolabımda hala duran röpteşampır mıdır nedir gördükçe hep söylenirim. Çizgili pijamadan röpteşampıra terfi eden adetlerimiz gibi keşke eğitim, bilim ve teknolojide de sıçrama yapabilseydik. 
Share:

30 yorum:

 1. Erkek tarafı nerdeyse düğün için servet ödüyor. Bir çok şey hatta adet altında yapılanlar bile bana çok saçma geliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sırf bu yüzden yeni evli çiftler zorluk yaşıyor hatta iş boşanmaya kadar gidiyor maalesef.

   Sil
 2. İmzamı attım buraya :D Şayet o mucize ^^ gerçekleşir de oturursam nikah masasına sabahlıktan bozma gelinlik giyeceğim, damat efendi de röpteşampır giysin :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim:) Yalnız bi "Elalem" kavramı var, bunu da gözardı etmeyin, ömür boyu reklam olursunuz sonra:) Şaka bir yana herşey kararında olunca kimse sıkıntı çekmiyor işte bazı kimseler anlamıyor bunu. Herşey gönlünüzce olsun

   Sil
 3. Ne güzel yazmışsınız👍👏👏

  YanıtlaSil
 4. Çok doğru ve güzel bir paylaşım olmuş. Elinize sağlık.

  YanıtlaSil
 5. evlenmek için neden bir servet ödenir ki... ter kokan kapalı düğün salonlarından, aşırı makyajlı yüzlerden midem bulanıyor:) hayat arkadaşımı bulmuşken, ortak paydada buluşabiliyorken, bir imza atacağız diye neden gereksiz servetler dökülüp yapmacık tebessümlere maruz kalınıyor bilmiyorum. toplumsal beklentinin içsel bir dönütü mü bu acaba.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hep denir ya "Birdaha mı evleneceğim olmuşken en iyisi olsun" diye işte herşeyin sebebi bu. İşin ucunu kaçırıp sonradan sıkıntılar başlayınca maalesef bir daha evlenmek zorunda kalıyor insanlar. Kim ister ki böyle birşey ama oluyor işte

   Sil
 6. çok güzel özetlemişsiniz. haklısınız cidden. bence de destekten çok köstek olmaya başladı bu şeyler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, insanların en mutlu olduğu bu anlar çoğu zaman kırgınlıklarla sonuçlanıyor, keşke olmasa

   Sil
 7. Güldüm, aslında ağlanacak halimize!! Bizi soracak olursanız sade bir nikahla evlendik ve pek çok eksiğimizi bu sayede tamamladık :) Gösteriş için yaşamak ne acı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne mutlu size, sosyal medyanında etkisi çok aslında bunda, sonradan sıkıntılar başlayınca iş değişiyor ama artık olan olmuştur

   Sil
 8. "Çizgili pijamadan röpteşampıra terfi eden adetlerimiz gibi keşke eğitim, bilim ve teknolojide de sıçrama yapabilseydik." demeniz güldürdüğü kadar acı bir şekilde düşündürdü de. Keşke dediğiniz gibi olsaydı her şey ama ilginç ki eğitim seviyesi artsa bile düzene girmesi gereken gelenekler tam tersi yönde ilerlemeye devam ediyor :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çünkü geleneklerimizden iyice kopuyoruz ve her aile kendi kurallarını oluşturuyor, aynı köyde bile farklı adetler olması bunun göstergesi. Kültürel yapılan faaliyetlere lafım yok ama iş maddiyata binince herşey tersine dönüyor öncelikle bunun kavranması lazım. Teşekkür yorumunuz için

   Sil
 9. Keyifli ve güzel bir blogunuz var.Sizi takip ettim,sizi de beklerim.Sağlıcakla Kalın...
  https://dizifilmkitaptavsiye.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 10. Okuduğum tüm yazılar bu şatafatlı adetlerden, gösterişli düğünlerden bıkmış sanırım. Gerek yok gerçekten böyle şeylere

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Karşılıklı anlayış olunca sorun olmuyor aslında, burada iş aile büyüklerinin

   Sil
 11. Kısa ama çok net bir yazıydı. Çok da haklı bir yazı. Size katılıyorum. Keşke daha anlamlı ve değecek şeylere harcama yapılsa, kafa yorulsa.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, keşke dediğiniz gibi olsa ama işte Elalem faktörü var:)

   Sil
 12. Son paragraf çerçeveletmelik olmuş. Çok haklı yazmışsınız bence de. Ah gösteriş ah..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, gösteriş konusunda herkes hemfikir gördüğüm kadarıyla bu da iyi birşey

   Sil
 13. ayy benim 2 oğlum var :)) düşündükçe korkuyorum

  YanıtlaSil
 14. ha haaa o röpteşambır şeysi türk filmlerinde oluyooo :) rope de chambre, fransızcadan geçmiş bize :) yatak odası kıyafeti gibi bişi :) oda elbisesi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizim teyzeler çok Türk filmi izliyorlar o zaman desenize, adet edinmişler bununda:)

   Sil
 15. Evli ve 1 çocuklu biri olarak aynen size katılıyorum. Gerçi benim eşim anlayışlıydı, başkalarına hava atmak için öyle vitrin gibi, misafire ayrı çatal bıçak takımı falan almadık :) borçsuz evlendik ve 3 ay içinde de ev aldık diyebiliriz. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En iyisini siz yapmışsınız, öncelik keşke ev olsa maddi durumu çok iyi olmayanlar için

   Sil

İzleyiciler

E-posta ile Takip

Popüler Yayınlar

Sayfa Görüntüleme Sayısı

Translate

Blog Arşivi

Blogda Ara

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Uyarı

İzinsiz kopyalamak ve alıntı yapmak yasaktır.
Copyright © GeCe | Powered by Blogger
Design by SimpleWpThemes | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com